Veel mensen met wat reiservaring zijn inmiddels op de hoogte van het feit dat het eilandje Tioman wordt omringd door een kraakheldere zee. Maar het gros van hen weet nog niet dat er in diezelfde kraakheldere wateren rondom Tioman ook een aantal spectaculaire scheepswrakken liggen. Deze wrakken zijn ideaal voor diverse soorten wrakduiken, zowel voor beginners als voor gevorderde duikers.
Verken de altijd weer verassende onder-
waterwrakken rondom Tioman
Vanaf overgebleven delen van echt oude zeeschepen tot en met nog zo goed als complete wrakken van kruisers en torpedobootjagers uit de Tweede Wereldoorlog; de overblijfselen op de bodem van de zee hier beleven hier stuk voor stuk een soort tweede leven als bezienswaardigheid voor duikers.
Of je nou liefhebber bent van exotische flora en fauna onder de zee of van mariene archeologie, of gewoon een nieuwe ervaring wil beleven tijdens het duiken, één ding staat vast, wrakduiken rondom Tioman is zonder meer een unieke ervaring.
En niet zo lang geleden heeft Tioman er een nieuw wrak bijgekregen. De
KM Sipadan van de Koninklijke Marine in Maleisië heeft jarenlang als oorlogsschip gediend, maar werd in 2012, net ten zuiden van het dorpje ABC, tot zinken gebracht, omdat het vaartuig als wrak nog vele jaren van nut kan zijn.
Het 30 meter lange en 4,5 meter brede wrak werd vervolgens in een mum van tijd één van de populairste onderwatertrekpleisters, niet alleen voor fans van wrakduiken overigens, maar ook voor hele vispopulaties, alsmede voor een overvloed aan ander zeeleven, dat door het enorme aantal nieuwe schuiplaatsen op die diepte, zo'n 30 meter, werd aangetrokken.
KM Sipadan is het perfecte duikwrak, vooral als je in bezit bent van een Nitrox-brevet, omdat je hiermee langer benden kunt blijven. Voor duikers met het zogeheten
Wreck Diving Specialty diploma en/of
technische duikers is het zelfs toegestaan om het schip in te gaan en het wrak van binnenuit te ontdekken.
Andere wrakken in de wateren van Tioman geschikt voor wrakduiken zijn:
- De Sewadee wrakken
- HMS Repulse, het alom bekende, 250 meter lange Brits slagschip
- HMS Prince of Wales, een ander befaamd Brits slagschip, van 227 meter lengte
- O16, de vlakbij Tioman gezonken Nederlandse onderzeeër, van 70 meter
- De 2 Thaise vissersbootwrakken vlakbij het eilandje Renggis
- KXVII, de 76 meter lange Nederlandse onderzeeër
- Banka, een 40 meter lange Britse mijnveger
- Seven Skies, de 262 meter lange Zweedse supertanker
- De 10 kleinere wrakken van vissersboten in het Marine Park
Als je het wrakduiken wil proberen tijdens je vakantie in Tioman, gebruik dan dit volgende formulier.